Vonn letošnímu světovému poháru v alpském lyžování kraluje, HEAD rebelka získala rekordní počet bodů
March 19th, 2012

Tato sezóna byla ve znamení pokořování rekordů a to nikým jiným, než HEAD lyžaři. Letos se jelo 88 závodů světového poháru FIS AUDI a na 50 závodech byli k vidění HEAD rebelové na stupních vítězů, objevilo se i mnoho nových tváří. V Soeldenu zvítězila Vonn a Ted Ligety, v Sochi na stupních vítězů stanuly Maria Hoefl-Riesch, Lizz Goergl a Lindsey Vonn!

Výsledky z této sezóny mluví za vše: pět z deseti glóbů patří HEAD závodníkům, kteří letos zvítězili 28. krát (17. krát ženy, 11. krát muži), dvacetkrát obsadili druhé místo (12 a 8) a osmnáctkrát byli na třetí pozici (rovnoměrně). A tyto výsledky činí ve světovém poháru v alpském lyžování ze značky HEAD nejúspěšnější, s celkovým počtem získaných bodů 7630.

Rainer Salzgeber, manager pro závodní lyžování firmy HEAD vyzdvihl především toto: „Prvním z významných okamžiků byl výkon Lindsey Vonn v prvním závodě ve sjezdu v Lake Louise a pak výkon Teda, kdy byl ve slalomu mezi prvními patnácti závodníky. Máme pouze jednoho závodníka a ten výsledek je skvělý!“

Lindsey Vonn byla překvapena, že pokořila ženský rekord v počtu bodů za jednu sezónu a málem se jí podařilo překonat i celkový rekord vůbec. Významnými okamžiky pak pro Lindsey byly: nikdy předtím nevyhrála doma a tak vítězství v Beaver Creek v prosinci má velký význam a pak její 50. Vítězství v Garmisch Partenkirchenu bylo úžasné, „Bylo to skvělé a emotivní.“ V této sezóně zvítězila dvanáctkrát a pak získala glóby ze sjezdu, Super G, superkombinace a glóbus pro celkovou vítězku, stala se také první ženskou lyžařskou, která ve dvou po sobě jdoucích sezónách se sedmnáctkrát umístila na stupně vítězů, navíc je to již třetí sezóna, kdy vyhrála pět sjezdů za sezónu.

Maria Hoefl-Riesch vstoupila do sezóny jako obhájkyně světové šampionky. Sezónu ukončila třemi vítězstvími: „obhájit titul světové šampionky je těžké, když má Lindsey takovou formu.“ Nakonec se v celkovém bodování umístila na třetí příčku. „Nebyla to pro mě perfektní sezóna, ale byla rozhodně dobrá. I když jsem glóbus nevyhrála, jsem se svým výkonem spokojená,“ vysvětluje.

Anna Fenninger prolomila smůlu a vyhrála svůj první závod světového poháru v Lienzi. Navíc se pětkrát umístila na stupně vítězů. „Třetí místo v Kleinkirchheimu bylo pro mě taky velmi významné. Jsem spokojená i s výkonem v Lake Louise a v Super G jsem byla hodně silná. To mi dodává sebevědomí,“ vysvětluje. Anna se v celkovém bodování umístila na pátém místě a třetí v Super G.

Lizz Goergl zazářila díky vítězství v Bad Kleinkirchheimu. „Jsem také spokojená s výsledkem v Sochi.“ Lizz se často ve sjezdu umisťovala na třetí příčku.
Mužská část HEAD závodního týmu byla ve znamení skvělých výsledků Teda Ligetyho, který vyhrál úvodní závod v Soeldenu. Ted Ligety v Kranjské Goře zajel závod s náskokem 1,61 vteřin a ukázal tak, že i když nezískal glóbus: „lyžoval jsem velmi rychle a dle mého názoru jsem v obřím slalomu byl nejrychlejším lyžařem.“

Sjezd ve Val Gardeně vyhrál Francouz Johan Clarey a ve světovém poháru to bylo jeho první vítězství. Poprvé v kariéře se na stupních vítězů umístil i Kanaďan Ben Thomsen, který se za dva roky zúčastní olympijských her v Sochi.

Další z HEAD rebelů, kdo vyhrál svůj první závod světového poháru, byl Kjetil Jansrud. Nyní je znám jako jeden z nejrychlejších lyžařů obřího slalomu. V prvních dvou závodech se pokaždé umístil na stupně vítězů a pak se v dalším závodě Super G postavil na nejvyšší stupínek.

Jeden z mladých HEAD rebelů, kteří dosáhli úspěchů, byl i Marcel Mathis, který se dvakrát umístil na třetí příčku v obřím slalomu. Bode Miller měl díky zranění tuto sezónu zkrácenou, ale i přesto dokázal v Beaver Creek zvítězit a ve Val Gardeně a Wengenu se umístil na stupně vítězů.

Aksel Lund Svindal vyhrál glóbus ze Super G a v celkovém hodnocení se umístil na třetí příčce. Aksel se vrací do formy a příští sezónu se pokusí zopakovat úspěch z roku 2009, kdy se stal celkovým vítězem.

Sezóna je u konce, ale je zde ještě jeden muž, který se se svoji kariérou loučil: zvolil si jeho spirituální domov a závod v Kitzbuehelu vyhrál popáté, stal se tak na tomto závodě nejúspěšnějším lyžařem. Tento muž se jmenuje Didier Cuche. Didier byl blízko zisku glóbu ze sjezdu a Super G a poslední závod jel stylově ve znamení padesátých let. Odcházel ve velkém stylu a ostatní závodníci mu vzdávali hold tím, že se snažili napodobit jeho legendární flip lyží! Didier odchází po 16. letech závodění ve světovém poháru, má na kontě 4 glóby ze sjezdu, 1 ze Super G a 1 z obřího slalomu, k tomu 21 vítězství na světovém poháru.

Mezi ženami se také jedna HEAD rebelka loučila s kariérou a byla to Anja Paerson. Za kariéru získala šest olympijských medailí, jedenáct medailí ze světového šampionátu a 42 ve světovém poháru.

Čísla z letošního světového poháru jasně mluví za všechny HEAD rebely. A všechny je spojuje jedna věc: vybavení HEAD!