Svindal vyhrál první sjezd sezóny v Lake Louise
November 24th, 2012

Aksel Lund Svindal ve sjezdu v Lake Louise zaútočil a nakonec v závodě i vyhrál. Svindal, který v posledním tréninku byl nejrychlejší a začínal jako poslední z nasazených lyžařů, od začátku měl pocit, že má na to závod vyhrát. „Podmínky se rychle měnily, to co bylo na začátku jízdy, nemuselo znamenat, že zůstane až do finiše, ale nakonec stejně rozhodne výsledek. Nebyl jsem si jistý, že mohu vyhrát i když budu startovat mezi posledními, ale přede mnou jel Erik Guay a jel dobře, proto jsem si říkal, že můžu vyhrát. Slyšel jsem, že nikdo nemůže porazit Franze, ale Erik měl dobrý čas a věděl jsem, že pokud chci vyhrát, musím útočit po celé délce trati.“ Nakonec mladý Rakušan Max Franz byl druhý a za ním skončili Klaus Kroell a Marco Sullivan, kteří se dělili o třetí místo, Tobias Stechert, který se umístil na horším, než 30. místě a nakonec skončil jako pátý.

„Každé vítězství chutná dobře,“ řekl Aksel po závodě. „Být mezi nejlepšími v tréninkových jízdách na začátku sezóny a pak vyhrát závod, je dobré znamení. Zatím jsem zde vyhrál tři závody Super G, ale ještě žádný sjezd, což je skvělé. Dokazuje to, že jsem se toto léto dobře připravoval.“

Svindal byl v neuvěřitelné formě a společně s jeho HEAD lyžemi se brzo ujal vedení a to také na každém průběžném měření zvětšoval. Franz byl dole u cíle a čekal, jak Svindal zajede, po zobrazení času bylo vítězství neuvěřitelné – o více jak půl vteřiny!

Přesto, že ostatní jezdci Svindala uklidňovali, on věděl, že stále zbývá jízda jeho HEAD kolegy a norského týmového lyžaře Kjetila Jansruda, který zajel nejrychlejší mezičasy v horní části trati. Jansrud, který minulou sezónu v Kvitfjellu vyhrál, nakonec skončil na 9. příčce, ihned za ním byl Johan Clary, díky němuž měl HEAD 5 závodníků v top desítce.

Pro Stecherta to byl ve světovém poháru neuvěřitelný výsledek a pomáhá mu to kvalifikovat se na závody světového šampionátu: „V tréninku jsem zajel dobře, ale ani jsem nepomyslel na to, že bych se mohl umístit takto dobře,“ vysvětlil následně tento německý závodník.

Pro Svindala to bylo šesté vítězství ve sjezdu a třetí vítězství v Lake Louise, všechna tři vítězství jsou ze Super G.

Výsledky:
1. Aksel Lund Svindal (NOR) HEAD
2. Max Franz (AUT)
3. Marco Sullivan (USA) & Klaus Kroell (AUT)
5. Tobias Stechert (GER) HEAD
7. Guillermo Fayed (FRA) HEAD
9. Kjetil Jansrud (NOR) HEAD
10. Johan Clary (FRA) HEAD
21. Stephan Keppler (GER) HEAD
23. Mathias Mayer (AUT) HEAD
28. Georg Streitberger (AUT) HEAD