Mayer získal zlato ze sjezdu, Jansrud bronzový
February 9th, 2014

Dvacet šest let poté, co jeho otec získal zlatou olympijskou medaili ze Super G, ho Matthias Mayer následoval a na zimních olympijských hrách pro rok 2014 získal ve sjezdu zlato. Třiadvacetiletý Mayer, který se doposud na světovém poháru ve sjezdu umístil nejlépe na páté příčce a to minulou sezónu v Bormiu, odsunul Christofa Innerhofera na druhou stříbrnou příčku a Kjetila Jansruda na třetí bronzovou příčku.

„Je to neuvěřitelné. Myslel jsem si, že sen tohoto druhu mohu snít až tak za pár let,“ řekl Mayer. „Ráno jsem se probudil a věděl jsem, že ten závod mohu vyhrát. Po celý den jsem se smál, i přes inspekci. Byl to můj den,“ dodal.
Mayer ztratil čas v horní části trati, ale pak to dohnal ve střední části. V této chvíli Innerhofer vedl před Rakušanem o 0,68 vteřin, ale pak zajel skvěle ve spodní části trati.

Tento závod byl jeden ze nejvíce napínavých v historii, kdy každý závodník nastupoval do závodu s obrovskou vervou a dával do toho všechno. Nejdříve vedl Janka. Kjetil Jansrud pak zajel lepší čas, než jel Mayer a nastavil laťku tak vysoko, že doufal, že z toho bude zlato. „Je skoro neuvěřitelné, že jeden rok jsem mimo formu kvůli zranění, vrátím se a v ruce držím medaili,“ řekl nadšený Jansrud.
Tento závod byl takovou malou soutěží mezi Bode Millerem, který vyhrál obě tréninkové jízdy a Aksel Lund Svindalem. Miller byl dvakrát první a zatímco zajel trať svým specifickým způsobem, bylo vidět, že jede na doraz. Miller byl po prvním měření první.

„Těšil jsem se, že vyhraji a myslel jsem si, že mám velkou šanci, vše bylo dobře připraveno, takže je to těžké, když věci nejsou tak, jak si přejete,“ říká Miller. „Byl to jeden ze závodů, kde jsem jel hodně dobře a byl jsem hodně agresivní, hodně jsem riskoval. Udělal jsem pár malých chyb, ale ne takové, díky kterým ztrácíte čas. Viditelnost se oproti tréninkovým jízdám změnila. Měli jsme lepší podmínky a teď díky vlhkosti se sníh o hodně změnil. To byl ten největší rozdíl. Střední a spodní část trati byla o tolik pomalejší, než na začátku závodu, že jsem si říkal, že by se musel stát zázrak, abych vyhrál.“

Svindal jel jako osmnáctý a i když to vypadalo dobře, nenabral rychlost a byl třetí, než ho Innerhofer odsunul na čtvrtou příčku. „Stále mám šanci v Super G,“ dodal.
„Toto je to největší ocenění, jaké můžete ve sportu dosáhnout,“ vysvětluje olympijský šampión Mayer po závodě.

Výsledky:
Olympijský šampión: Matthias Mayer (AUT)
Stříbrná medaile: Christof Innerhofer (ITA)
Bronzová medaile: Kjetil Jansrud (NOR)
4. Aksel Lund Svindal (NOR)
8. Bode Miller (USA)
13. Beat Feuz (SUI)
17. Georg Streitberger (AUT)
19. Ben Thomsen (CAN)
23. Alexander Glebov (RUS)
26. Guillermo Fayed (FRA)