Ligety získal křišťálový glóbus
March 15th, 2014

Závěrečný vrchol sezóny světového poháru a obří slalom, zvedl publikum ze židlí. Nakonec Ligety projel cílem s nejlepším časem a získal glóbus. Ligety v letošní sezóně zvítězil v obřím slalomu pětkrát, včetně tohoto závodu, proto glóbus putuje k Ligetymu, Alexis Pinturault se umístil na druhé příčce a Felix Neureuther byl třetí. Hirscher byl čtvrtý.

Ligety věděl přesně, co musí udělat a věděl, že musí zvítězit. Se ztrátou vteřiny po první jízdě a se špatnými sněhovými podmínkami díky teplému počasí, Ligety po závodě řekl: „Bylo to velmi těžké probojovat se, musel jsem vyhrát a Marcel musel dojet jako čtvrtý nebo horší a to je něco s čím nelze najisto počítat. Ale události dnes šly správným směrem.“

Zbýval poslední závodník a Ligety stál v cíli jako vítěz, Hirscher byl třetí. Felix Neureuther se musel strefit mezi časy Ligetyho a Hirschera o 0,27 vteřin a Ligety by tak získal šestý glóbus ze světového poháru. V prvních dvou mezičasech byl stav blízko, několik setin ve prospěch Ligetyho.

A v cíli to ani nemohlo skončit těsnějším výsledkem: Ligety se stal vítězem, ale časový rozdíl mezi Neureutherem a Hirscherem byla pouhá setina vteřiny. Ligety tak díky bodovému zisku porazil Hirschera a vyhrál křišťálový glóbus: k prozatímním čtyřem glóbům ze slalomu přidal pátý!

„Musel jsem dnes jet dobře a taky jsem měl nakloněné štěstí,“ vysvětluje Ligety po zhlédnutí časového rozdílu mezi časy Alexe Pinturaulta (0,03) a Neureuthera a Hirschera (0,01), kteří skončili na třetím a čtvrtém místě. „Je to skvělý pocit, že mám dnes takové štěstí,“ dodává Ligety.

Pro Ligetyho to bylo 22. vítězství a pátý glóbus, po závodě vysvětluje, jaký je to pocit znovu vyhrát křišťálový glóbus: „Musím říct, že zisk prvního je asi ten nejlepší pocit, ale tentokrát to zažívám asi podruhé, protože to byl tvrdý boj a hlavně kvůli tak těsnému výsledku. Po Abelbodenu jsem si myslel, že nemám žádnou šanci na zisk glóbu. Jeho zisk je tak pro mě překvapením, ale zároveň vypadá vše mnohem lépe.“

Aksel Lund Svindal vypadl během první jízdy, proto v boji o glóbus pro celkového vítěze skončil na druhém místě.

Výsledky:
1. Ted Ligety (USA) HEAD
2. Alexis Pinturault (FRA)
3. Felix Neureuther (GER)
15. Bode Miller (USA) HEAD